fbpx

Serce Samochodu

Serce samochodu

Wyobraźcie sobie rzeźbę serca jako potężną metaforę pasji, która napędza entuzjastów samochodów. Tak jak serce reprezentuje siłę podtrzymującą życie w organizmie, tak samochód rozpala pasję i entuzjazm u tych, którzy go cenią.

Spójrzcie na serce jako silnik życia, niestrudzenie pompujący krew, aby podtrzymać organizm, podobnie jak silnik samochodu napędzający pojazd, aby wprawić go w ruch. Ta metafora oddaje istotę ruchu, energii i delikatnej równowagi pomiędzy kruchością i siłą. Silnik samochodu, podobnie jak ludzkie serce, to siła napędowa całego układu. Obydwa opierają się na skomplikowanych sieciach harmonijnie pracujących podzespołów – cylindrach i tłokach w silnikach oraz komorach i zaworach w sercach.  Tak jak układ paliwowy dostarcza energię do silnika, tak układ krążenia dostarcza krew do serca. Oba systemy muszą działać bezproblemowo, aby zapewnić ogólną wydajność i trwałość tak samochodu jak i ludzkiego ciała.

Zarówno serce, jak i samochód symbolizują życie i ruch. Serce ze swoim rytmicznym biciem reprezentuje esencję życia, a samochód ze swoim ciągłym ruchem symbolizuje postęp i podróż. Ta metafora podkreśla znaczenie ruchu i energii w podtrzymywaniu życia i napędzaniu postępu. Serce często kojarzy się z emocjami, symbolizując miłość, pasję i witalność. Samochody wywołują emocje i doświadczenia. To nie tylko maszyny- są towarzyszami naszych podróży, przechowują wspomnienia i historie.

Zaprosiliśmy artystę, aby językiem sztuki opowiedział o delikatnej równowadze między kruchością a wytrzymałością, o pasji, wolności, innowacyjności i kreatywności, które są wspólne dla tworzenia sztuki i cudów designu i inżynierii samochodowej. Stworzenie rzeźby łączącej symbolikę serca z elementami reprezentującymi pasję i miłość do samochodów może być dziełem urzekającym i niepowtarzalnym. I takim jest „Mechaniczne Serce” Bruna Neuhamera – rzeźba-statuetka- symbol Corsa Baltica 2024.

Proces powstawania dzieła

Na styku sztuki i kultury motoryzacyjnej powstał wyjątkowy i fascynujący symbol: rzeźba serca, reprezentująca głęboko zakorzenioną pasję do samochodów. To połączenie mechanicznego cudu i artystycznej ekspresji oddaje emocjonalną więź między entuzjastami a ich pojazdami, wykraczając poza zwykłą funkcjonalność samochodów i ucieleśniając entuzjazm, jaki miłośnicy samochodów żywią do swoich pojazdów.

„Sztuka jest dla mnie najważniejszą formą komunikacji” – mówi Artysta- „Daje możliwość na doświadczenie myśli, przy użyciu zmysłów. Najpierw zbieram dane. Pozwalam by rozpuściły się w wcześniejszych doświadczeniach i aktualnych odczuciach. Chwilę czekam. Powstają skojarzenia.” A potem rozpoczyna się żmudna wędrówka w poszukiwaniu kształtu.

Korpus rzeźby-serca zawierający dwie komory, oraz dwa przedsionki został wykonany z ceramiki. Proces powstania tego elementu poprzedziło wykonanie glinianego modelu, który był bazą dla formy, a z niej następnie został wykonany odlew akrylowy Do wyszlifowanego odlewu dodano detale, najpierw opracowane w projekcie i wydrukowane w technologii druku 3D. Z nich zrobiono formy sylikonowe, z których odlano elementy z wosku, następnie wyprofilowane i umieszczone w akrylowym modelu. Tak powstała ostateczna sylikonowo -akrylowa forma korpusu. „Z tej formy można było już zrobić gliniany wycisk. Wybrałem mieszankę czarną z drobnym szamotem. Wykonanie glinianego wycisku z obróbką zajęło około 10 godzin potem 3 dni wysychania. Pierwszy wypał ok. 900 stopni (biskwit), drugi wypał 1240 stopni Celsjusza. Glina stała się ceramiką.” – relacjonuje Neuhamer.  Wypalony model został polakierowany wysokiej jakości czerwoną samochodową farbą strukturalną. Detale zostały pokryte płatkami srebra. Tak powstał korpus „Serca”. Pozostałe elementy to kombinacje różnych rozwiązań hydraulicznych (mosiądz, stal aluminium, guma) z epoksydowymi ręcznie wykonanymi elementami dodatkowymi. Zapewne czytelnika rozbawi fakt, że aorta została wykonana z nakrętki od wina. „Że wszystkich wcześniej preparowanych pod ten cel elementów, to ona pewnego długiego wieczora, okazała się najlepszą w proporcjach, w kształcie i wyrazie. Można więc przyjąć, że ilość wypitego wina w trakcie pracy nad sercem była idealna” – trochę z przymrużeniem oka (a może nie?) konkluduje Artysta. Brzmi lekko? Niech Was to nie zwiedzie. To w sumie około 400 godzin samej tylko pracy technologicznej.

Ceramika oferuje nam także wgląd w nowe koncepcje piękna. Od dawna podziwiamy wyważoną symetrię, nieskazitelne powierzchnie i sztywne sterowanie maszynowe jako przykłady doskonałego rzemiosła. Praca Artysty w przeciwieństwie do tego, podkreśla asymetrię, piękno tego, co przypadkowe i spontaniczne, a także wartość i uznanie dla organicznej naturalności, która nie jest przez nas zdominowana ani całkowicie kontrolowana. W ceramice trzeba przyjąć pewien element zaskoczenia. Nie może być strachu przed utratą tego, co kiedyś było zaplanowane i musi istnieć chęć rozwoju wraz z odkrywaniem nieznanego.

Symbol pasji

Czerwone serce, symbol pasji, miłości i intensywności, jest odpowiednim emblematem marki Ferrari. Odzwierciedla jej esencję -emocjonalne zaangażowanie, kultowy design i technologiczne mistrzostwo. To artystyczne przedstawienie nie tylko składa hołd historycznemu dziedzictwu Ferrari, ale także oddaje istotę tego, co czyni z niej jedną z najbardziej szanowanych marek w świecie motoryzacji. Skojarzenie Ferrari z kolorem czerwonym, znanym jako „Rosso Corsa”, jest głęboko zakorzenione w historii i tożsamości marki. Ten żywy odcień symbolizuje prędkość, emocje i ducha wyścigów. Rzeźba czerwonego serca natychmiast przywołuje te uczucia, tworząc bezpośrednią relację między pasją serca a dynamiczną energią Ferrari. Kolor czerwony wzmacnia wrażenie rzeźby, czyniąc ją niepowtarzalnym hołdem złożonym marce. Ferrari to nie tylko estetyka, ale także niezrównane osiągi. Silnik, często nazywany sercem samochodu, staje się dosłownie i w przenośni centralnym punktem rzeźby, symbolizując zaangażowanie marki w innowacyjność i doskonałość.

Samochód odzwierciedla indywidualne gusta, wartości i styl życia. Rzeźba serca jako przejaw tej relacji, pozwala miłośnikom samochodów wyrazić swoją pasję w namacalnej i trwałej formie. Symbolizuje nie tylko miłość do samej maszyny, ale także uznanie dla tego, co reprezentuje: niezależność, przygodę i dreszczyk emocji na otwartej drodze.

ARTYSTA:

BRUNO NEUHAMER, absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy na granicy różnych dyscyplin sztuk wizualnych- jest rzeźbiarzem, ale także ilustratorem i muralistą. Na swoim koncie ma słynne realizacje, takie jak mural Kory Jackowskiej na Nowym Świecie w Warszawie, Czesława Niemena w Warszawie, Wisławy Szymborskiej w Łodzi, Jana Lityńskiego na warszawskiej Woli, baśniowy mural z okazji 25-lecia Fundacji Gajusza w Warszawie, Anny Jantar w Opolu, Krzysztofa Krawczyka w Opolu. Twórca ilustracji między innymi do publikacji „Życie” z tekstem prof. Michała Rusinka. Mimo, że najbardziej znany jest jako twórca spektakularnych murali to na swoim koncie ma wiele realizacji, które zdobywały liczące się nagrody. Sam chętnie angażuje się w ważne tematy społeczne. Wierzy w moc sztuki, walczy o autonomię wytwarzanych przez siebie form w czasach nadprodukcji.  

tekst: Magdalena Kąkolewska

czytaj także

Samochody
Sklep
Kontakt
Menu